Mark

Geleneksel Ahşap Baskı Atölyesi @ IzmirDünya Arı günü arıların ve diğer polinatörlerin önemini, son yıllarda değişmekte olan doğal dengeler nedeni ile karşılaştıkları yok olma tehlikesini, arının ve arı ürünlerinin bizler için önemini hatırlamamızı sağlayan gündür. 20 Mayıs 2018 günü Arı Aşkına! kolektifi Arıların küresel gıda zincirinde önemi, yaşamı, sosyal değerleri; ekosistemi korumanın faydaları ve yolları üzerine çocuk ve gençlere yönelik anlatılar yapıldı; Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü ETAE uzmanları kovan başında arıcı kıyafetleri ile arıları gözlemleme imkanı sağladılar.
Sanatçı Ayşegül Çelik ve Maria Sezer katılımcı çocuk ve gençlere hazır bez çantalar üzerine ahşap kalıplar ile arı temalı baskı tekniğini ögreterek , günün anısı olarak taşıyacakları bez çantalar hazırlattı.
Sanatçı Yasin Bozkurt Beden ritim atölyesinde küçük büyük herkese arıların titreşimle gerçekleştirdiğii letişim ve birlikteliği duyumsama ve deneyimleme imkanı sundu.

Slovenya’dan gelen DÜNYA ARI GÜNÜ önerisi, Birleşmiş Milletler tarafından kabul görmüş ve dünya çapında 155 ülkenin katılımıyla destek gören bir program olmuştur. Türkiye de de çeşitli etkinliklerle birlikler ve ilgili kuruluşlar tarafından önemsenen bu güne, ETAE 2018 yılında İzmir deki kampüsünde düzenleyeceği eğitim ve etkinliklerle yer verdi.

    Index